Ένα απο τα αρκετά είδη ξύλινου πατώματος που φύεται στη Μαύρη Ήπειρο είναι το doussie (ντουσιέ).
![Ξύλινο πάτωμα doussie Ξύλινο πάτωμα doussie](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhkT0WxiVBESymjEnrStUtWoUQ5_ESmk7sHU9D0S4kEHsjGUEU3L6U4yW3sXEEfD5Zoa3tWK8Y4LWTUNzI90CoZ8OSqZ147VppfWenQBtaCr6Bn_XRfQ8BA95RK7yCJp5KhoP7aHOC98u0/s320/2015-11-07+08.23.14.jpg)
Το doussie χαρακτηρίζεται σαν άκρως ανθεκτική ξυλεία σε παράγοντες όπως υγρασία, επιθέσεις απο έντομα και σκληρών καταπονήσεων λόγω χρήσης. Ενδεικτικό της ανθεκτικότητας είναι η χρήση του doussie κυρίως στα Νότια προάστια της Αττικής που η υγρασία είναι υψηλότερη.
Το χρώμα του doussie είναι σχετικά ανοιχτόχρωμο, μπεζ-κίτρινο πριν το λουστράρισμα κατα τη τοποθέτηση. Μετά το λουστράρισμα αποκτά μια καφεκόκκινη απόχρωση που όμως μετά την έκθεση σε ήλιο(πχ παράθυρα) τείνει να σκουραίνει έντονα. Η χρήση οικολογικών βερνικιών ελαχιστοποιεί το φαινόμενο αυτό.
Συντήρηση με τρίψιμο και λουστράρισμα σε ξύλινο πάτωμα doussie
Τα ξύλινα πατώματα τοποθετήθηκαν απο μας πριν απο 5 χρόνια. Λόγω έντονης φθοράς χρήσης έγινε στα πατώματα συντήρηση . Χρησιμοποιήσαμε οικολογικά βερνίκια ματ για ελαχιστοποίηση του φαινομένου σκουρέματος του χρώματος λόγω του ήλιου και της πολυκαιρίας.